Home
Contact
Subscription
About us
Girls Top Seniors
Boys Top Seniors
2019 Top Seniors List
2019 Top 60 Workout
2018 Top 60 Workout
2017 Top Seniors List
2017 Top 60 Workout
2016 Top 60 Workout
2015 Top 100 List
2015 Top 60 Workout
2014 Top 100 List
2014 Top 60 Workout
2013 Top 100 List
2013 Top 60 Workout
2012 Top 100 List
2012 Top 60 Workout
2011 Top 100 List
2011 Top 60 Workout
North South Classic
Hoosiers' Reunion Classic
   
 


FOR IMMEDIATE RELEASE            CONTACT: KIP WESNER
         March 15, 2019                        (317) 925-8200

HOOSIER BASKETBALL HIGHLIGHTS TOP SENIOR BOYS

    Attached below is the Hoosier Basketball Magazine's Top Senior Boys’ high school player list for 2018-2019 as compiled by Hoosier Basketball Magazine.
    This compilation is the result of direct observation of hundreds of games during the past season as well as contact and discussion with numerous Indiana Basketball Coaches Association coaches, sportswriters, sportscasters, college recruiters and referees throughout Indiana.

    Further research and evaluation will occur to determine a final list of 60 seniors. Those 60 boys will be invited to Hoosier Basketball Magazine’s 32nd annual Top 60 Senior Boys’ Workout  Sunday, March 31, 2019 to be held at Marian University in Indianapolis.
    
    Remember, only 60 of these Top SENIORS will be invited to the March 31st Top 60 SENIOR WORKOUT. PLEASE, do not confuse this event with the IBCA/IHSAA Top 100 showcase to be held in July at Ben Davis which does NOT include seniors ... only freshmen, sophomores and juniors.
    
    The List of Hoosier Basketball Magazine’s Top Senior Boys’ For 2018-2019 Follows:

Nate Aerts, Valparaiso
Cameron Alford, Brownsburg
Ali Ali, East Noble
Joe Andershock, Marquette Catholic
Noah Applegate, Penn
Kade Badger, Henryville
Rishard Balkcom, Merrillville
Simon Banks, Brebeuf Jesuit
Zach Banks, Westfield
Luke Barach, Hanover Central
Cobie Barnes, Floyd Central
Paxon Bartley, Wood Memorial
Braeden Beard, Tell City
Luke Beehler, LaVille
Tanner Behnfeldt, Fremont
David Bell, Warren Central
Noah Belt, Connersville
Dorian Benford, Munster
Harold Bennett, Indianapolis Crispus Attucks
Jesse Bingham II, Warren Central
Gage Bobe, South Knox
Tarik Booker, Bowman Academy
Michael Boshears, Brownstown Central
Trevor Braden, Morgan Township
Sam Brenneke, Seton Catholic
Logan Brewer, Crothersville
Ethan Brittain-Watts, Culver Academies
Manuel Brown, Warren Central
Josh Bryan, Delta
Drew Buhr, Austin
Luke Bumbalough, New Castle
Colin Burton, Washington Township
Alkiah Caldwell, Traders Point
J.P. Carroll, Avon
John Carrothers, Andrean
Logan Carter, Evansville Mater Dei
Nathan Childress, Zionsville
Eian Coad, Knox
Drew Comer, Greensburg
Alandus Conner, Indianapolis Washington
Brent Cox, East Noble
Sydney Curry, Fort Wayne Northrop
Semaj Danley II, Perry Meridian
Frankie Davidson, Fort Wayne Blackhawk
Wendell DeMyers, Avon
Rylan Detling, Frankton
Sam DeVault, Evansville Memorial
Demarea Dial, New Haven
Andre Dickerson, Indianapolis Shortridge
Matt Dove, Princeton
Zach Dove, Princeton
Jon Eineman, Mooresville
David Ejah, Carroll (Allen)
Trevor Eppert, North Vermillion
Jackson Erekson, Northridge
Aaron Etherington, Hamilton Southeastern
Wyatt Felling, Triton Central
A.J. Field, Hamilton Heights
Armaan Franklin, Indianapolis Cathedral
James Franklin, Indianapolis Cathedral
Matthew Frost, Columbus East
Cade Gibbs, Plainfield
Jakob Gibbs, Plainfield
Mason Gillis, New Castle
Gabe Gladish, Barr-Reeve
AJ Goecker, Trinity Lutheran
Nolan Groninger, Warsaw
Zane Gross, Silver Creek
Drake Gunn, La Porte
Elijah Hales, Westview
Payton Hall, Benton Central
Jared Hankins, Lawrence North
Jacob Harmon, Lakeland Christian
Cayman Hayes, Terre Haute North
Tucker Hayes, Linton
Luke Heady, Carmel
Alex Hemenway, Castle
Justin Hensley, Indianapolis Cathedral
Jordan Higgins, Gary Lighthouse CPA
Clay Hilliard, Plymouth
Chaz Hinds, Southport
Xavier Hines, Noblesville
Dallas Holmes, Southwood
Hunter Hopwood, Vincennes Lincoln
Justin Howard, Southmont
Rayshon Howard, Michigan City
Dustin Hudak, Lowell
Willie Jackson, Fishers
Trayce Jackson-Davis, Center Grove
Jalen Jennings, South Bend Riley
Jalen Johnson, Indianapolis Manual
Shakell Johnson, South Bend Adams
Zack Johnson, Noblesville
Ahmoni Jones, Pike
Connor Jones, Danville
Dawand Jones, Ben Davis
Noah Jordan, Indianapolis Metropolitan
Wesley Jordan, Lawrence Central
Colin Kenney, Marquette Catholic
Kayden Key, Frankton
Kyron King, Mishawaka Marian
Gabe Klinker, West Lafayette
Nick Koons, Rising Sun
Tyler Kramer, Southwestern (Hanover)
Lucas Kroft, Richmond
Zach Kuhn, Shelbyville
Corey Landers, Griffith
Jacob LaRavia, Lawrence Central
Calvin Larkin, Winamac
Logan Laster, Morristown
Kale Lawson, Tri-County
Timothy Lawson, Griffith
Tyson Lawson, Paoli
Drew Lutz, Penn
Maurion Martin, Portage
Josiah Matthews, Fishers
Daniel McKeeman, Carroll (Allen)
Peyton Meadors, Mt. Vernon (Fortville)
Shawn Michaelis, Eminence
Ashton Minton, Paoli
Seth Mireles, Elwood
Isiah Moore, Warren Central
Jevon Morris, Munster
John Michael Mulloy, Carmel
Bradley Nalley, Corydon Central
Brennan Neal, Whiteland
Brandon Newman, Valparaiso
Max Newman, Monrovia
Landon Newnum, Parke Heritage
Ben Nicoson, Center Grove
Andrew Owens, Carmel
Avery Paddock, Alexandria
Will Penny, Logansport
Andrew Pickel, North Putnam
Spencer Piercefield, Center Grove
Allen Plunkett, South Putnam
McCall Ray, Bedford North Lawrence
Caleb Redman, Indianapolis Manual
Jaivion Reid, Michigan City
G'Angelo Reillo, Whiting
Spencer Reist, Brebeuf Jesuit
Cory Richards, Franklin
Luke Richardson, Lapel
Zach Rinehart, Avon
Samuel Robbins, Linton
Bryant Robinson, Goshen
Chris Robinson, Pike
Jakobie Robinson, Warren Central
Wyatt Rudy, Madison-Grant
Keith Rupert, Mt. Vernon (Fortville)
Brandon Scott, Hammond Noll
Amari Sherrod, Bowman Academy
Kenyon Sholty, Terre Haute South
Kian Sills, Guerin Catholic
Sam Skaggs, Logansport
Evan Slover, Linton
Dominque Smith, Lake Station
Henry Smith, Elkhart Memorial
Jeramiah Smith, Gary Roosevelt
Noah Smith, Hamilton Southeastern
Hayden Smithey, Fort Wayne Dwenger
Sam Snodgrass, Crown Point
Nate Soltis, Indianapolis Ritter
Spencer Sroufe, Whitko
Reid Staggs, Martinsville
Tyler Stead, Martinsville
Derrick Stevenson, New Albany
Reis Thomas, Brownsburg
Isaiah Thompson, Zionsville
Reece Thomson, Franklin
Klayton Tichenor, Shoals
Matthew True, New Palestine
Christian Tucker, Springs Valley
Brandon Vernon, Zionsville
Joseph Waling, Seeger
Kycia Washington, Indianapolis Howe
Chuckie Wilcox, North Judson
Stephan Wilkerson, Princeton
Andrew Williams, Heritage Christian
Josh Williams, Shelbyville
Louis Williams, East Chicago Central
Jalen Windham, Ben Davis
Karsten Windlan, Carmel
Jack Wininger, North Daviess
Brent Wireman, Kouts
Joey Wiseman, Corydon Central
Rickie Wright, Rock Creek
Cooper Yancey, Madison
Alexander Yoder, Eastside
Amiri Young, Hammond
Craig Young, Fort Wayne Wayne
Ridley Zolman, Central Noble