Home
Contact
Subscription
About us
Girls Top Seniors
Boys Top Seniors
2017 Top Seniors List
2017 Top 60 Workout
2016 Top 60 Workout
2015 Top 100 List
2015 Top 60 Workout
2014 Top 100 List
2014 Top 60 Workout
2013 Top 100 List
2013 Top 60 Workout
2012 Top 100 List
2012 Top 60 Workout
2011 Top 100 List
2011 Top 60 Workout
North South Classic
Hoosiers' Reunion Classic
   
 


FOR IMMEDIATE RELEASE                         Contact: Garry H. Donna
         March 28, 2011                                         (317) 925-8200

HOOSIER BASKETBALL MAGAZINE TABS TOP 60 SENIOR BOYS

    Attached is a list of Hoosier Basketball Magazine's Top 60 senior boys’ basketball performers for the 2010-2011 season as compiled by Garry H. Donna, publisher of Hoosier Basketball Magazine.  They were selected from approximately 1,600 senior players statewide.
    Seven players who participated in the 2011 IHSAA State Finals highlight the list of invitees. They are Spencer Turner, Bloomington South (AAAA Champion), Kurtis Anthony and Cody Zeller, Washington (AAA Champion), Huston Clark, Kokomo (AAAA Runner-up), Cheir Ajou, Culver Academy (AAA Runner-up), Adonis Filer, Hammond Bishop Noll (AA Runner-up) and Griffyn Carpenter, Triton (A Runner-up).  
    Among Top 60 players invited to participate is the state's highest scoring senior for the 2010-2011 season — Austin Richie, Lowell (32.8 ppg). Six other seniors who scored 24 or more points per game include Max Landis, Perry Meridian (25.7), Grant Newlin, Cowan (25.3), Isaac Loechle, North Decatur (24.7), Rontray Chavis, Princeton (24.4), Zeller, Washington (24.2), Kendall Vieke, Vincennes Rivet (24).
    Statistical evaluation, game observation and statewide research were conducted throughout the season and the 2010 state tournament to determine Hoosier Basketball Magazine’s Top 60.
    Two sessions of the Top 60 Workout will be hosted on Sunday, April 3, 2011 by Hoosier Basketball Magazine, in conjunction with the IHSAA and the IBCA, on the campus of Marian University in Indianapolis.
    Twenty-eight boys of the Top 60, primarily from northern and southern Indiana, will participate in the first session (1:00-3:00 pm EST). The remaining 32 players, primarily from central Indiana, will compete during the second session (3:30-5:30 pm EST).
    Coach Larry Nicks (Indianapolis Arlington) will direct both sessions. Four other outstanding IBCA coaches have been invited to assist Nicks.
    Both sessions are open to the public for an admission charge of $6.00.  Media should call (317) 925-8200 for credentials to one or both sessions.
The 2011 Top 60 invitees follow.

Cheir Ajou, Culver Academy
Spike Albrecht, Crown Point
Spencer Allman, Brownstown Central
Kurtis Anthony, Washington 
P.J. Boutte, Indianapolis Howe
Evan Brinkmeyer, Evansville Reitz
Nathan Bromm, Forest Park
Xavielle Brown, Fort Wayne Wayne
Ricky Carbajal, Munster
Griffyn Carpenter, Triton
Michael Chandler, Lawrence North
Rontray Chavis, Princeton
Huston Clark, Kokomo
Karl Columbus, South Bend Riley
Joe Crisman, Munster
Dillon Daniel, Triton Central
Branden Dawson, Gary Wallace
Bob Dillon, Brebeuf Jesuit
Evan Dodd, Columbus North
Brandon Dunaway, Corydon Central
Austin Etherington, Hamilton Heights
Adonis Filer, Hammond Noll
Maurice Fuller Jr., Westfield
Justin Gant, Terre Haute North
Josh Gentry, Pike
Kendall Griffin, Avon
Brandon Grubl, Morgan Township
Jordan Hahn, New Castle
Tyler Hall, Danville
Brandon Herbert, Rushville
Jeremiah Jones, Merrillville
Max Landis, Perry Meridian
Demetrius Lawson, Zionsville
Nick Lewis, Fort Wayne Snider
Isaac Loechle, North Decatur
Jonny Marlin, Center Grove
Evan Maschmeyer, Jeffersonville
Brandt Miller, Winchester
Zach Miller, Connersville
Grant Newlin, Cowan
Chandler Okey, Bluffton
Jalen Packer, Princeton
Chris Page, Plainfield
Alex Pritchett, Bedford North Lawrence
Austin Rasche, Southridge
Austin Richie, Lowell
Matt Schauss, Centerville
Joel Scudder, South Dearborn
Silas Sims, Hauser
Andrew Smeathers, Center Grove
Brandon Smith, Indianapolis Cathedral
Dustin Smith, Eastern Hancock
Brian Stolarz, Munster
Marquis Teague, Pike
Chandler Thomas, Indianapolis Cathedral
Jon Trawick, Richmond
Spencer Turner, Bloomington South
Kendall Vieke, Vincennes Rivet
Chris Whitehead, New Albany
Cody Zeller, Washington

SELECTED BUT UNABLE TO PARTICIPATE
Tyler Ault (Carroll-Allen), Darwin "Dee" Davis (Bloomington South), Greg Dickey (Tipton), Ryan Helfert (Boonville),
Justin Jantzi (Westview),  Nic Moore (Warsaw), Riley Stichter (Wawasee), Eric Stutz (Castle), Jerrick Suiter (Valparaiso),
Logan Thomas (Monroe Central), Tyler Waite (Tri-West), Antonio Wilson (Fort Wayne North)